Sprzęt

Co jest potrzebne do biegania?

Dobre buty przede wszystkim!

5 porad jak dobrać odpowiednie buty:

1. Rozmiar buta jest ważny - nie mogą być ani za duże ani za małe, nie można liczyć na to, że za małe się rozciągną. W za dużych natomiast stopa nie będzie się trzymać podczas biegania co może prowadzić do pęcherzy a nawet poważniejszych urazów związanych z kostką.

2. Waga również ma znaczenie - jeśli biegacz waży więcej to zdecydowanie potrzebuje lepszej amortyzacji na pięcie i podbiciu.

3. Rodzaj podłoża - gdzie będą się odbywać treningi? Na polnej drodze czy aslfalcie? Buty do biegów terenowych muszą dobrze trzymać kostkę i mieć dobrą przyczepność.

4. Do biegania rekreacyjnego mogą być cięższe buty - na zawodach liczy się wydajność więc sprawdzą się lżejsze buty.

5. Buty cięższe powinno się wymienić po około 1500 - 2000 km, a lżejsze już co 300-500 km. Jest to niezwykle ważna sprawa, ponieważ nieodpowiednie lub zużyte buty mogą prowadzić do kontuzji.

Odpowiedni ubiór, dostosowany do warunków pogodowych również jest niezwykle ważne:oddychalność, izolacja i ochrona.

Odpowiednie ubranie

Przed rozpoczęciem biegania ważne jest, by dobrać odpowiedni strój. Jest to w sumie traktowane jako narzędzie biegacza. Składa się z odpowiednich butów – najlepiej innych do codziennych treningów a innych na zawody, z odpowiedniej bielizny, najlepiej termoaktywnej i ubrania wierzchniego takiego jak koszulki, spodnie, kurtki, czapki, rękawiczki (w razie biegów zimowych czy jesiennych, gdy temperatura jest bliska zeru bądź ujemna).


- autor artykułu